Archívum

Savaria szelleme legyen véletek!

Tudósítás a római kort idéző régésztáborról (1. rész)

2015.06.22

A táborozók idén is számos színes programban vettek részt – jelen cikk bevezetője csak felvillantja azokat az emlékezetes pillanatokat, amelyekben a hat napos tábor első három napján részük volt a jelentkezőknek…

…akik többek közt kiválaszthatták, hogy mely collegiumban kívánják kamatoztatni tehetségüket, elkészíthették saját tunikájukat, apró sarut fércelhettek bőrből, egyedi fibulát fabrikálhattak rézdrótból, fogadalmi táblát faraghattak a kézműves foglalkozásokon. Gabrio Fillipustól megtudhatták, miképp folyt az orvoslás a római korban. Itt egy vöröskáposztával folytatott kémiai kísérletnek lehettek tanúi a táborozók, miközben eme zöldségféle pozitív élettani hatásairól is értesülhettek. Elkészíthették és csöppnyi fiolában magukkal vihették Julius Ceasar parfümjét, amelynek jellegzetes illata egykor belengte Caesar környezetét. Mindezt megkoronázva, a tábori program zárásként hozzátartozóiknak, – majd a Múzeumok éjszakája közönségének is – előadták a „Nagy Konstantin császár Savariában” című, erre az alkalomra írott és színre vitt színdarabot. Ennyit dióhéjban a táborról. Aki kíváncsi az első három nap történéseire, ne hagyja itt abba az olvasást! Aki pedig a másik három napról is tájékozódni kíván, kattintson a következő tudósításra!

Sporttörténeti foglalkozás dr. Hollerné Mecséri Annamária vezetésével

A hét első napján a Romkertben rendezett programokat Jupiter még pártolta. Mindenki készített bullát magának. Erről a tárgyról azt kell tudni, hogy a fiúk 14 éves korukig, a lányok házasságkötésükig viselték a nyakukban. A kis kapszulában különféle apró dolgokat rejtettek el: rózsatüskét, koriandert, szőlőmagot stb. Felnőtté válásukkor a bullát levetették, majd felajánlották az isteneknek.
Az ókori olimpiák versenyszámairól tartott előadást és a mindenkit megmozgató római kori játékokat is kedvező időjárás kísérte csakúgy, mint a tanásatást. Kis régészeink még építési áldozatként a téglapadló alá rejtett edénykére, sőt egy izgalmas textilleletre is bukkantak.

Megjelent az Acta Diurna legújabb száma!

A második és a harmadik tábori napon az időjárás zord arcát mutatta. A másfél napra a Savaria Múzeum falai közé húzódó táborozók az ókori divat világába kalandoztak. Gőzerővel (értsd: gőzvasaló) folyt a tunikakészítés, Pásztókai Szeőke Judit régész vezetésével mindenki megtudhatta, miképpen öltözhetett életkorának megfelelően és divatosan egy matróna, milyen anyagból készíttette ruháját a tehetősebb és a szegényebb rétegből származó római polgár. Az írói vénával megáldott tábori krónikások Totus Factus Camicus vezetésével ettől kezdve naponta elkészítették az Acta Diurna Savariensia legújabb számait, amelyeket jelen cikkhez mellékelve pdf formátumban le is tölthetnek az érdeklődők és a nosztalgiázásra vágyók.

Az Acta Diurna Savariensia - ab urbe condita MDCCLVIII évi I. és II. száma

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza