Archívum

Egy amatőr fotográfus hagyatéka

Csonkás Sándor bázakerettyei képei az 1950-es évekből

2014.10.22

Találkozásunk aktualitása az 1956-os forradalom és szabadságharc idejéből és az azt követő évekből származó, Csonkás Sándor által késztett bázakerettyei fényképgyűjtemény, amelyről Bajzik Zsolt történész tartott érdekfeszítő előadást.

Felmerül a kérdés: miért éppen Bázakerettye? Mert azon kívül, hogy Bajzik Zsolt szülőfaluja, a többi zalai település közül méltán kiemelkedik, mivel itt 1930-as években olajat találtak és iparvidék alakult ki. Csonkás Sándor is olajipari munkásként kereste a kenyerét. Akkoriban nem mindenki, illetve csak az engedéllyel rendelkezők készíthettek felvételeket a vállalatról. Megörökítette a munkásemberek mindennapjait, a szépen kialakított település képet. E ritka felvételek őrzője Csonkás Sándor lánya, akinek jóvoltából Bajzik Zsolt eddig publikálatlan felvételeket is szerepeltethetett nemrég közreadott, „Jó szerencsét, Bázakerettye! Fejezetek és képek a település történetéből” című könyvében.

Egy amatőr fotográfus hagyatéka

Hogy kerülhetett Csonkás Sándor kapcsolatba a fényképezéssel? A második világháború kezdetekor nem kerülhette el a besorozást, ám mikor 1944-ben megsebesült, Nagykanizsára került. Nagykanizsán az 1950-es években fotóklub alakult, amelynek Csonkás Sándor aktív tagjává vált.
1965. október 26-án Bázakerettyét is elérte a forradalom. Az emberek egy traktor segítségével ledöntötték a felszabadulási emlékművet. Csodaszámba megy, hogy Csonkás Sándor színes filmre készített felvételei megmaradhattak, hiszen a legtöbb gépből kihúzták a filmszalagokat, mert bizonyítékul szolgálhattak volna a megtorlás idején.

Csonkás Sándor 1956 utáni portréfelvételei az ünnepek alkalmával készült képek. Bajzik Zsolt kiemelte, különlegességüket az is adja, hogy a korabeli a divat változásait, a különböző társadalmi rétegek viseletének különbségeit is megfigyelhetjük rajtuk.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza