Archívum

A 3P2K hiteles története

Szombathely – mindenkép(p)en! No. 13.

2014.04.16

Dr. Szigetváry Ferenc gyógyszerészettörténész, a Kőszegi Patikamúzeum 16 éve elhunyt igazgatója, édesanyja révén már gyermekkorában kapcsolatba került a fotózással. „A nagymama műkedvelő fényképész volt” – tudtuk meg Katalintól, Szigetváry Ferenc leányától a Smidt Múzeumban folytatott pódiumbeszélgetés során.

A Vasi Múzeumbarát Egylet „Szombathely mindenkép(p)en!” című sorozatának 13. eseménye – amelyet Bajzik Zsolt történész vezetett – családtörténeti vonatkozások felidézésével kezdődött.
„Nagyapám, Szigetváry Zoltán, patikus volt Szombathelyen, neje a szombathelyi születésű Brenner Erzsébet, a fotós nagymama. Mivel szép számban készültek gyermekkori képek a nagymamáról, arra lehet gondolni, hogy már a felmenők közül valaki, vagy a nagycsalád egyik idősebb tagja is fényképezett. Mivel édesapám volt a legidősebb gyermek a családban, nagyszüleim bizonyára abban bíztak, hogy majd idővel ő veszi át a mai Petőfi Sándor, és Kőszegi utcák kereszteződésében működött Megváltó Gyógyszertár vezetését.” – kezdte az elődök bemutatását Szigetváry Katalin. Hogy a szülők mennyire kijelöltnek vélték az ifjú örökös életpályamodelljét, arra bizonyíték az a fotó, amelyen a néhány hónapos Ferenc látható a patikai táraasztalán, háttérben a boldog szülőkkel.

Életútja, ha végül a gyógyszerészet felé irányult is, nem vezethetett nyílegyenesen oda. Az 1926-os születésű Ferenc a püspöki elemibe, majd a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnáziumba járt. Jött a második világháború, 1944-ben bevonult katonának, fogságba esett, ahol tífuszban megbetegedett. Szerencséjére – mondhatnánk, hiszen így elkerülte a Szovjetunióba való elhurcolást. A temesvári kórházban ápolták, kis híján halálát okozta a súlyos betegség. Lábadozva, az otthoni helyzetről mit sem tudva, a következő lehetőségeket vázolta fel magának a jövőt illetően: ha megmaradt a szombathelyi patika és a család is túlélte a háborút, akkor patikus lesz; ha minden és mindenki elpusztult, akkor beáll szerzetesnek. Mivel a család és a gyógyszertár is épségben átvészelte a bombázásokat, az első variáció lett az irányadó. Leérettségizett, majd Budapesten, a Pázmány Péter Tudományegyetem Orvosi Karán gyógyszerészeti tanulmányokat folytatott, ahol 1951-ben kapott diplomát. Ezután besorozták az új rend néphadseregébe, ahol - ahogy mondani szokta - a „dombelhárítókhoz” került, tehát a politikailag kevésbé megbízható társakkal együtt lapátos katonaként teljesített szolgálatot.

Leszerelése után megnősült, nejével visszaköltözött Szombathelyre. Egy ideig „pendliző” gyógyszerészként a megye különböző patikáiban helyettesítette a betegállományban, szabadságon lévő kollégákat. A Széll Kálmán utcai patika vezetője lett, 1961-től pedig a Vas Megyei Gyógyszertári Központ Gyógyszergazdálkodási Osztályán dolgozott. A gyógyszerészet története nagyon érdekelte, ekkor kezdett a régi gyógyszertári felszerelésekkel foglalkozni, lajstromba vette a megye régi gyógyszerészi relikviáit. 1979 januárjától az általa létrehozott Kőszegi Patikamúzeum vezetője lett.

A 3P2K hiteles története

Hogy dr. Szigetváry Ferenc mikor kezdett fényképezni, azt még leánya sem tudta megmondani. „Iszonyatos mennyiségű fotó van otthon, a fotóhalomban számos cserkészképpel – de ezeket egy jó barát, vagy a nagymama is készíthette a táborokban tett szülői látogatások során. Sok-sok felvételen a háború utáni, romos Budapest látható, ezek édesapám egyetemi évei alatt készülhettek.” – véli Szigetváry Katalin.

Mivel a háború utáni években egyre többen kezdtek hobbiszinten fényképezni, az 1950-es években a fotósok számára országszerte klubokat létesítettek. 1957-ben Vas Megye Tanácsa a város fejlődését bemutató pályázatot írt ki műkedvelő fényképészek számára. A beérkezett pályamunkákból kiállítás nyílt, majd a tárlat zárása után a Vas Népe több alkotást is leközölt. Szigetváry Ferenctől több kép is helyet kapott a vasi napilapban, így a „Délben” című, amelynek központi figurája egy abrakostarisznyából falatozó fuvaros ló, vagy a „Cicamosdás”, amelynek főszereplője egy kismacska.
1958-ban megalakult a Savaria Fotó Klub, ahol Szigetváry Ferenc életre szóló barátságot kötött Weszelits Jenővel, Reczetár Jánossal, Dancs Imrével. A Klub, amelynek az alakulás évében már 130 tagja volt, 1962-ig működött, tagjai számos hazai és nemzetközi pályázaton vettek részt. 1959-ben a Savaria Múzeumban nemzetközi fotókiállítás nyílt, amelyre a Savaria Fotóklubból 9 képet neveztek, köztük a szűkebb baráti kör tagjainak alkotásait.

A 3P2K hiteles története

Szigetváry Ferenc a fotóklub felbomlása után is rendszeresen küldött fényképeket bel- és külföldi fotókiállításokra. Képeinek gyakori témája a család, de kedvelte a természetet, különösen a vízpartokat. Előszeretettel fotózta gyermekkora kedvenc helyszínét, a Brenner-parkot (akkor: Puskin-liget). Az 1960-as évek Szombathelyéről számos különleges hangulatú felvételt készített. Megörökítette a parkokat, az esti fényeket, a napjainkra már átalakult városi utcákat, tereket. Fotózott diára, színes filmre, de a fekete-fehér technikában találta meg legjobban az önkifejezés eszközét. „Szerva” című alkotását a Magyar Fotóművészetben, „Záporeső” című fotográfiáját egy nemzetközi kiállítás anyagának legjavát felvonultató albumban tették közzé.

Az alkotói pályafutást bőséges képanyaggal illusztráló beszélgetés végén fellebbent a fátyol a „3P2K” mibenlétéről. Dr. Szigetváry Ferenc köré szerveződött baráti társaságról van szó: „Pipa, Pia, Photo Kedvelők Köre” a megfejtés. A fotózás szeretete fűzte össze tagjait, a tréfás önmeghatározás második összetevője (Pia) inkább a derűs, humoros életszemlélet, mint tényleges szenvedély kifejezője.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza