Hollán 200

Hollán Ernő emlékülés

Feltöltve: 2024.01.04

2024. January 12. Friday 10:00 - 14:00 óra

Hollán Ernő születésnek 200. évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő "Hollán Ernő Emlékév" eseménysorozathoz a Vasi Múzeumbarát Egylet is csatlakozott. A nyitórendezvény részletes programjáról jelen cikkből tájékozódhat.

Hollán 200- Emlékülés

Kislődi Hollán György Ernő János 1824. január 13-án született Szombathelyen. Életműve szinte polihisztori ívet mutat. Hazánk közéletében akadémikusként, államtitkárként, főrendiházi tagként, valóságos belső titkos tanácsosként, Széchenyi István és Deák Ferenc bizalmasaként volt meghatározó személyiség. A bécsi Theresianum Katonai Akadémián tanultakat az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc honvédő hadmérnökeként, altábornagyként hasznosította hazája javára. A tudós embert a „Taglalati (analytikus) mértan” című munkája alapján a Magyar Tudományos Akadémia tagjává választotta. Egyetemi oktató volt, a műszaki tudományok, s az azokat művelő mérnökök elismerése érdekében megalapította a mai mérnök és építész kamarák elődjét, a Magyar Mérnök- és Építész Egyletet, melynek első elnöke is volt. Gyakorlati irányító munkájában letette Magyarország vasútfejlesztésének alapjait, meghatározta a fő fejlesztési irányokat. A mezőgazdaság fejlődését jelentősen segítette a talajok művelhetőségét jelentősen javító meliorációs vízgazdálkodási rendszer kidolgozásával. Hollán Ernőt munkássága hazánk, megyénk és városunk kiemelkedő személyiségévé tette, akinek tevékenysége máig ható eredményeket hozott tágabb és szűkebb pátriánk fejlődésében.

Nagy elődünk születésének 200. évfordulójáról nekünk, kései utódainak méltó módon meg kell emlékeznünk. E nemes kötelezettség jegyében a Vas Vármegyei Mérnöki Kamara kezdeményezte, hogy a bicentenárium éve legyen „HOLLÁN ERNŐ EMLÉKÉV”. E gondolathoz azonnal kiváló partnerként társult Szombathely városa, Vas Vármegye Közgyűlése, a Vas Vármegyei Építész Kamara, a Magyar Tudományos Akadémia Vas Vármegyei Tudományos Testülete, a Vasi Múzeumbarát Egylet. Az emlékév első eseményén nagyszerű elődünk sokszínű, és minden területen eredményes életműve előtt kívánunk tisztelegni.

A Hollán Ernő Emlékév eseménysorozatának nyitó rendezvényét kiváló elődünk születésnapját megelőző napon tartjuk, melyre nagy tisztelettel meghívjuk Önt, az Ön által vezetett/képviselt szervezetet.

Nádor István

Vas Vármegyei Mérnöki Kamara elnöke

Dr. Nemény András

Szombathely MJV polgármestere

Majthényi László

Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke

Dr. Víg Károly

MTA Vas Vármegyei Tudományos Testület elnöke

Takács András

Vas Vármegyei Építész Kamara elnöke

Tóth Kálmán

Vasi Múzeumbarát Egylet titkára

HOLLÁN ERNŐ EMLÉKÜLÉS

Időpont: 2024. január 12., péntek

10:00 KOSZORÚZÁS HOLLÁN ERNŐ SZÜLŐHÁZÁNÁL

(Szombathely, Hollán Ernő utca 15.)

Beszédet mond:

Dr. Hende Csaba parlamenti képviselő, volt honvédelmi miniszter, az Országgyűlés alelnöke (Az ünnepi esemény után gyalogos átvonulás a kb. 5 perc sétányira lévő Városházára)

11:00 EMLÉKKONFERENCIA

(Városháza, Díszterem, Szombathely, Kossuth L. u. 1-3.)

Levezető elnök:

Nádor István, okl. építőmérnök, a Vas Vármegyei Mérnöki Kamara elnöke

KÖSZÖNTŐK:

Dr. Nemény András, a szülőváros Szombathely polgármestere

Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke

Tóthné Temesi Kinga, a Vas Vármegyei Mérnöki Kamara alelnöke

ELŐADÁSOK:

Hollán Ernő és gróf Széchenyi István kapcsolata

Dr. Nemes József, az ELTE Savaria Egyetemi Központ docense, technikatörténész Hollán Ernő, a katona

Dr. Tangl Balázs történész, muzeológus, Smidt Múzeum

Hollán Ernő, a mérnök, az egyetemi ember, a kamara alapító

Kaján Imre, okl. építőmérnök, ny. múzeumigazgató

Hollán Ernő, a vasútépítő

Radvánszky Kázmér, közlekedésépítő mérnök MÁV Zrt.

Horváth János, Békás község volt polgármestere, műszaki előadó MÁV Zrt.

Az eseményen megjelentek Veres Gábor szobrászművész emlékérmében részesülnek, melyet a Vas Vármegyei Mérnöki Kamara készíttetett az ünnepi alkalomra.

Az emlékülés befejezésének várható időpontja 14 óra.

A rendezvény büféprogrammal zárul. Hollán Ernő szülőházánál a rendező szervezetek képviselői koszorúznak, az emlékezés mécsesének elhelyezésére mindenkinek lehetősége lesz.

A rendezvény térítésmentes, azonban regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát 2024. január 8-ig jelezze a Vas Vármegyei Mérnöki Kamara titkárságán (info@vasimmk.hu)!

A meghívó ITT tölthető le!