Archívum

FALU-KÉPEK

Beszélgetés a 40 éves Vasi Skanzen tiszteletére rendezett kiállításról

2013.11.13

A Savaria Múzeum „Falu-Képek” című kiállítása fotók és irodalmi ideák ütköztetésével idézte fel a vasi falvak 1950 előtti, mára letűnt, hagyományos arculatát. Ezzel együtt múzeumi párbeszédbe helyezte az épületek és a velük kapcsolatos népies elképzelések leghitelesebb bemutatóhelyét, a Vasi Skanzent.

A tárlat nem csak tudásátadást, hanem érzelem- (hazaszeretet, patriotizmus) és értékközvetítést (család, közösség, hagyományos falusi kultúra) is igyekezett megvalósítani. Ehhez részben a Savaria Múzeum gazdag néprajzi és történeti fotógyűjteményeinek válogatott darabjai, részben pedig hanganyagként megszólaltatott irodalmi alkotások szolgáltatták az alapanyagot. A fényképfelvételek az 1900-as évek elejétől dokumentálják az egykor volt vasi falvak népi építészeti hagyományait, valamint a bennük élő embert, annak változatos kultúrájával.
A Faluképek három „White Club”-jában 600 darab, tematikusan rendezett néprajzi fotó villantotta fel a letűnt falvak világát, interaktivitással fűszerezett kiállítási technikával jelenítve meg a fényképekkel dokumentált múltat.

A tárlatlátogatást követően dr. Horváth Sándor, dr. Illés Péter és dr. Fűzfa Balázs részvételével folytatott diskurzus hallgatósága meggyőződhetett arról, hogy mégsem „úgy volt” a falu és a falusi élet, ahogy azt a mai városlakó ember elképzeli. A beszélgetőpartnerek hangulatidéző társalgásának végére világosabb kép rajzolódott ki a múlt értékeiből táplálkozó turisztikáról, a jövő falusi világáról.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza