Szennyező cigarettavég

Szemétszedés a múzeumparkban

2023.09.26

A Vasi Múzeumbarát Egylet is csatlakozott a Szombathely MJV Önkormányzatának szervezésében meghirdetett városi nagytakarításhoz.

Szennyező cigarettavég

Városi takarítónap - (Fotó: Szombathely.hu)

Az önkéntes alapon szerveződő városi nagytakarításon, 2023. szeptember 15-én a Savaria Múzeum parkjának és környékének megtisztításában heten vettünk részt. Túlnyomórészt az eldobott cigarettacsikkek ellen vívtunk küzdelmet.

Tudta, hogy egyetlen csikk akár 1000 liter vizet elszennyezhet? Esetünkben a Gyöngyös-patak vizét, ami aztán a Rábába ömlik… Egy csikk 4000 féle kémiai vegyületet is tartalmazhat, ami súlyosan károsítja a talajt, a növényzetet.

A múzeumpark gondozott, az önkormányzat (SZOVA) által rendszeresen karbantartott. Bár éjszakára zárva tart, napközben sajnos nem mindenki használja rendeltetésének megfelelően, noha a kihelyezett szeméttárolók a pihenésre alkalmas padoktól csupán karnyújtásnyira vannak.

A környezetünk iránti igényesség, a múzeumpark tablókon is bemutatott növény- és állatvilágának megóvása közös felelősségünk.

Sztelly