Séta Szombathely régi Szőlőhegyén

Feltöltve: 2022.05.02

2022. May 06. Friday - May 20. Friday

A Berzsenyi Dániel Könyvtár helytörténeti klubja, Panniculus Régiségtani
Egylet, Szombathelyi Szépítő Egyesület és Vasi Múzeumbarát Egylet dr. Kiss Gábor régész vezetésével három alkalommal invitálja várostörténeti sétára az érdeklődőket.

Séta Szombathely régi Szőlőhegyén

Időpontok és találkozási helyek:

2022. május 6. (péntek) 16.00 – Oladi kilátó (vagy 15.30 Pásztor csárda)

2022. május 13. (péntek) 16.00 – Garda hotel (régi Turistaszálló)

2022. május 20. (péntek) 16.00 – Bagolyvár

Esőnap: 2022. május 27. (péntek) 15.30

A várost nyugatról határoló dombsoron hajdan hosszan elnyúlva terült el a nagy kiterjedésű Szőlőhegy, amely jelentős szerepet játszott Szombathely gazdasági életében. Az itt termett szőlőből készített bort – bár nem tartották a legjobb minőségűnek – a középkorban mégis messzi földre szállították eladni.

Maga a hegy szőlővel és gyümölcsfákkal (elsősorban körtével, barackkal, szilvával) volt beültetve, de szántóföldek és erdők szintúgy voltak rajta. Épületek (présházak, pincék) azonban csak elvétve akadtak, mert a gazdák borukat otthon, városi házukban tartották.

A 16. század közepétől már egyre több pusztaszőlőről szólnak az írások, aminek hátterében alighanem valami szőlőbetegség (is) állhatott. Ennek tudható be, hogy a hegy szerepe idővel egyre csökkent.

A Szőlőhegy szervezete legalább a 14. századig nyúlik vissza. Első hegymesterét az 1407-es privilégiumlevélből ismerjük. A bíróval és a tizenkét esküdttel gyakran ő képviselte a várost. Hivatala egészen a 20. századig fennmaradt. A hegymester – mint  a Hegy közigazgatásának vezetője – gondoskodott   egyebek mellett a Hegykönyv vezetéséről is.

Az észak-déli irányban húzódó egykori Szőlőhegy három részből állt: a Felső-, Közép- és Alsóhegyből. A három etapból álló sétán ezeket látogatjuk végig és ismerkedünk meg hajdani nevezetességeikkel.

Az egyes alkalmak időtartama kb. 1 és fél óra. A séta nem megerőltető, de a kényelmes lábbeli ajánlott.

Eső esetén az adott rendezvény elmarad, és egy hetes csúszással, az elmaradt séta találkozási pontjánál folytatódik.

Útvonalak

2022. május 6.: Az Oladi kilátótól a Jégpincéig

2022. május 13.: A Garda Hoteltől a Bagolyvárig

2022. május 20.: A Bagolyvártól a Nagypityerig