Önnek is jár a Vasi Szemle?

Betekintés a 2020. évi 1. számába

2021.03.23

A folyóirat kissé késve közreadott 74. évfolyamának 1. számában többek között a sorokpolányi kastélyról, a vépi Erdődy család karitatív tevékenységéről és a Palace Szállóról olvashatunk.

Önnek is jár a Vasi Szemle?

A Vasi Szemle 2020. évi 1. számában 6 tanulmány, 3 rövidebb terjedelmű írás, könyvajánló és krónika található. A Múltnak kútja rovat Ilon Gábor Egy őskori szent áldozat a Csörnöc-patakból, avagy egy adat a Borostyánkő út késő bronzkori többes nyomvonalához című tanulmányával indul. A szerző arról értesült, hogy a Csörnöc-patak mederszélén egy borzkori balta került elő. A balta környezetének vizsgálatát követően megállapította: a lelet arról adhat hírt, hogy a római kori Borostyán út keleti vonalának előzménye talán a Váradi-tető mellett ereszkedett alá a Magaspartról és haladt át a Csörnöc–Rába árterületén.

Benczik Gyula és Zágorhidi Czigány Balázs újabb adatokkal szolgálnak a Nádasd-nemzetség korai történetének vizsgálatához. Lehetséges, hogy a nemzetség tagjai sokkal szorosabb kapcsolatban álltak egymással, mint azt korábban feltételezték a kutatók.

Csiszár Zoltán folytatva a Vasi Szemlében (2017. 4. sz.) Papuchtól Pápócig címmel megjelent írását, újabb adatokat közöl a Puch és Papuch típusú helynevek etimológiájához. A korábban szláv eredetűnek tartott Pápóc földrajzi névhez hasonlóan a Papuch névalakot is jelentős etimológiai bizonytalanság övezi. Csiszár Zoltán e bizonytalanságok eloszlatására törekszik.

Egyletünk szervezésében Bajzik Zsolt 2018-ban nagy érdeklődéssel kísért előadást tartott a MNL Vas Megyei Levéltárában a sorokpolányi kastélyról és annak tulajdonosairól. A kastély történetével és a vagyonukkal sokszor felelőtlenül sáfárkodó, ám korántsem egyhangú életet élt tulajdonosok (kiemelten is a Mikos és Szapáry család) történetével foglalkozó tanulmány első részét a birtok változásait ábrázoló kataszteri térképek és Szapáry Pál fényképfelvételei kísérik. Ilyennek láthatta az Arthur Meinig tervei alapján felújított, pompás kényelemmel berendezett kastélyt a bájos Stefánia főhercegasszony is, amikor vendégül látta őt pár napra a család.

Horváth József érdekes adalékokkal szolgál a Kovács család, majd a Herczeg Ferenc munkássága révén már kiváló hírnevet szerzett, 1932-től Palace néven dr. Stirling Emil és Jenő tulajdonába került európai színvonalú kávéház és szálloda történetéhez. A lendületes írás a kezdetektől egészen az épület 1950-es években bekövetkezett végleges pusztulásáig vezeti el az olvasót. Hogy végül miért döntöttek a csodás architektúrájú épület teljes lebontása mellett? Kiderül a tanulmányból.

Kelbert Krisztina Változó állandóság című írásában a vépi gróf Erdődy család hölgytagjainak a 20. század első felében végzett karitatív, szociális tevékenységéről ír. Négy arisztokrata hölgy: Erdődy Sándorné Draskovich Erzsébet grófnő és lányai - herceg Esterházy Lászlóné Erdődy Marietta grófnő és Erdődy Ilona grófnő - , valamint gróf Erdődy Sándorné menye, gróf Erdődy Ferencné Hunyady Terézia tevékenységéről nyújt hiteles és átfogó képet. A felvázolt portrékból kitűnik, hogy valamennyi hölgy gyakran jótékonykodott, legyen szó a gyermek és az egészség védelemről vagy a sebesültek és a betegek ápolásáról, békében és háborús időkben egyaránt. Az írás mellett értékes, ritkán látott fényképfelvételeket is találunk.

A Vasi Szemle Műhely rovatában:

Balizs Dániel egy az etnikai vizsgálatok terén alkalmazható új módszert mutat be az Új perspektíva a Vas megyei etnikai vizsgálatokban: Miről mesélnek a temetők? című írásában. Kifejti, hogy a sírkövek feliratainak, névváltozatainak és a halálozás idejének adatait összevetve napjaink adataival, fontos információkhoz juthatunk. A cikk írója Vas megye beolvadási folyamatairól, nemzetiségi jellegéről ad képet az olvasók számára.

Ferenczi Gábor Magyar nyelvjárások – Létező valóság? címmel írt tanulmányának első részében felveti a kérdést: az ország nyugat-dunántúli határterületein létezik-e nyelvjárás? Nyilván igen, hiszen „temérdek” példával illusztrálja ezt a szerző, aki a nyelvjárások sokszor negatív megítéléséről is említést tesz, hozzátéve: egészen természetes, ősi része nyelvünknek.

Végül Széll Kálmán „Csillagok, csillagok, szépen ragyogjatok” – Isten, hit, tudomány, vallás címmel írt szép és egyben elgondolkodtató sorozatának 3. részét olvashatjuk.

A könyvszemlében a Válogatás a magyarországi nemzetiségek néprajzi köteteiből 9. Köszöntjük a 60 éves dr. Horváth Sándort című, Székely András Bertalan szerkesztésében és a Magyar Néprajzi Társaság kiadásában 2019-ben megjelent kötetet ajánlja az olvasók figyelmébe dr. Illés Péter (PhD, etnológus, muzeológus, Savaria Múzeum, Szombathely).

A kötetet krónika zárja, amelyben az 1945. március 4-én Szombathely ellen végrehajtott légitámadás 75. évfordulója alkalmából a Megyeháza dísztermében tartott emlékkonferenciáról Ágoston Eszter tudósít.

Ágoston Eszter (Sztelly)